Okul Fobisi Nedir?

 

Panik Atak

Okul fobisi, çocuğun okula gitme isteğinin olmaması, okuldan korkması veya okula gitmeyi reddetmesi sorununu ifade eder. Genellikle okula başlama evresinde görülen bir sağlık sorunudur. Çocuk evden uzaklaşacağının farkına vardığı için endişelenmeye başlar. Yaşanılan korku ise çocukta okuldan uzaklaşma isteği uyandırır. Okul saatleri yaklaştığında hırçınlaşmaya başlar ve okulu korkulan bir yer olarak görebilir. Bu durum günümüzde birçok çocuğun karşılaştığı bir sorundur. Ebeveynler sağlıklı şekilde ilerler ise okul fobisi çözümlenebilir. Çoğu aile haklı olarak endişelenebilir. Ancak profesyonel bir destek ile okul fobisi yenilebilir.


 

Okul Fobisi Oluşum Nedenleri Nelerdir?

 
 
Okul fobisinin ilk oluşum nedeni anneden ayrılık gerçeğidir. Çocuğun sürekli yanında gördüğü annesinden uzaklaşacak olması bir korku meydana getirir. Sevilen birinin yanından ayrılma ve tamamen başka insanların arasında bulunma çocuğa haklı bir endişe katar. Bunun dışında okul fobisi ilerleyen eğitim sürecinde de görülebilir. Çocuğun farklı bir öğretmen ile ders görmeye başlaması ya da taşınma vb. sebeplerden ötürü farklı bir okula gitme durumunda olması okul fobisi yaşanmasına neden olabilmektedir.  

 

Okul Fobisi Yaratabilecek Durumlar

 
-Okuldan uzun süre uzak kalmak
-Öğretmen değişikliği
-Öğretmen ile ilgili sorunlar yaşanması
-Farklı bir arkadaş ortamı
-Görülen ya da yaşanan cinsel istismar/taciz
-Mükemmeliyetçi aile tutumu

Okul fobisi yaşayan çocuklar hassastır ve ailenin çocuğa karşı gösterdiği yanlış bir davranış ya da tutum daha büyük sorunların oluşmasına yol açabilir. Bu durumda ebeveynlerin izleyebileceği en sağlıklı yol bir uzman desteği almak olacaktır. 

 

Çocukta Okul Fobisine Yönelik Görülebilen Sorunlar

Çocuklarda okul fobisine bağlı olarak çeşitli problemler ve şikayetler gözlenebilmektedir. Bu süreçte görülebilecek sorunlar aşağıda sıralanmaktadır.

-Karın ağrıları
-Baş ağrısı
-Enerji düşüklüğü
-İsteksizlik
-Uyku isteği
-İçe kapanık hareket etme
-Çekingen tavırlar sergileme
-Bahaneler oluşturmaya başlama
-Evden ayrılmayı reddetme
-Okulun içerisine girmeyi reddetme
-Okul faaliyetlerini kaçırma ya da yerine getirmeme
-İştahsızlık
-Asi ve hırçın tavırlar sergileme
 

Çocuğu Okul Fobisi Yaşayan Ebeveynler Neler Yapmalı?
 

Öncelikle ailelerin sakin olması ve çocuğa gereksiz sert yanıtlar vermekten kaçınması gerekir. Özellikle çocuğa şartlar koşmak ve çocuk okula gitmezse sevdiği şeylerden alıkoymak gibi kurallar getirmekten kaçınması gerekir. Kararlı tutumdan uzaklaşmamak önemlidir. Okul dışında evde geçirilen zamanlarda çocuk ile konuşmak ve okulun ona kazandırdıklarını örnekler vererek anlatmak bu konuda iyi bir destek olabilir. Okul sürecindeki vedalaşmalarda kısa tutulmalıdır. Bu durumu uzatmak çocukta daha büyük bir zorluk yaratır. Bununla birlikte okul zamanının aslında çok kısa sürdüğü ve evde daha çok zaman geçirildiği gerçeğini çocuğa göstermek gerekir. Okulun tıpkı dışarı çıkıp oynamak gibi doğal bir eylem olduğunu anlatmak ve eğer mevcutsa eski okul fotoğraflarını göstermek çocuğa iyi gelecektir. Ailesinin de okula düzenli şekilde gittiğini öğrenen çocuk daha rahat hareket etmeye başlayacaktır.


Her çocuk okul fobisi noktasında aynı tutumları göstermez. Çocuğunuzun iyileşmediğini ve korkularının arttığını gözlemliyorsanız mutlaka profesyonel bir destek almalısınız. Aksi durum çocuğunuzun geleceğini etkileyecektir. Tedaviye erken başlamak kısa sürede doğru çözüme ulaşma noktasında yardımcıdır.

 

Okul Fobisi Nasıl Tedavi Edilir?
 

Okul fobisi nasıl yenilir? Sorusu her ebeveynin araştırdığı bir sorudur. Okul fobisi ancak uzman desteği ile sağlıklı şekilde tedavi edilebilir. Çocuğun okul fobisi yaşama nedenleri araştırılır ve buna göre bir tedavi planı oluşturulur. Ardından çocuğun sorunlarını aşabilmesi adına tedavi başlatılır.

Adel Danışmanlık Merkezi olarak okul fobisi konusunda sizlere destek sağlamaktayız. Uzman psikiyatristlerimiz doğru tedavi planları ile sizleri doğru şekilde yönlendirmektedir. Detaylı bilgi için bizlerle iletişim kurabilirsiniz.