Çocuklarda Takıntı ve Tik Sorunu

 

Çocuklarda takıntı hastalığı neden olur?

Psikiyatrik Danışmanlık

Çocuklarda takıntı ve tik sorunu, ilerleyen süreçte büyük olumsuzluklar ortaya çıkarabilecek önemli bir sorundur. Takıntı ve tikler bireyleri istem dışı hareket yapmaya zorlarlar. Ancak tik ve takıntı arasında fark mevcuttur.

Takıntı Hastalığı Nedir?

Takıntı hastalığı, diğer bir ismi ile saplantı kişinin elinde olmadan aklına geldiği düşüncelerden ötürü yaptığı davranışlardır. Birey aslında o eylemi yapmak istemez fakat ancak bunu yaparsa rahatlayacağını düşündüğü için kendini buna zorunlu hisseder. Örneğin ellerini yeni yıkamış bir kişi dışarıda bir alana dokunduğunda oradan ona mikrop geçeceğini düşünerek temiz ellerini tekrar tekrar yıkamaya başlar. Ancak böylelikle mikrop bulaşacak düşüncesinin uzaklaşmasını sağlar.

Tik Hastalığı Nedir?

Tik hastalığı daha çok fiziksel temasa dayalı bir sağlık sorunudur. Kişiler tikleri sonucu istemsizce kasılma hareketi gerçekleştirirler. Çocuklarda görülen tikler konusunda ebeveynler genelde yanlış davranışlarda bulunurlar. Bazı aileler bunu çocuğun dikkat çekme amacı ile yaptığını da düşünebilirler. Ancak bu sorunun tıpkı takıntı gibi sosyal gelişimi derinden etkilediğini hatırlatalım. Bu nedenle çocuğa yanlış davranmamak adına doğru bir yol izlenmeli ve psikiyatrist ile görüşülmelidir.

Tikler belirli bir süre ortadan kaybolmak ile birlikte tekrar görülebilirler. Takıntı ve tikler biyolojik faktörler sonucu oluşurlar. Ancak stresli yaşam, oluşumu tetiklemektedir. Aileler çocuklarına kesinlikle bu davranışları için şiddet uygulamamalıdır. Beyin işlev problemi bozuklukları olan takıntı ve tik için mutlaka bir uzman desteğine başvurulmalıdır. Çünkü bu konuda önlem almamak ve tedavi olmamak dikkat eksikliği gibi birçok sorunu beraberinde getirebiliyor. Bu sorunlar ise çocukların geleceğini etkiler. Erkenden önlem almak ve tedavi olmak çocuğunuzun sağlıklı gelişimi için önem arz eder.

Tıpkı tik hastalığı tedavisi gibi takıntı hastalığı tedavisi için de farklı yöntemler kullanılmaktadır. Çocuğun sorunu ile ilgili teşhis ve değerlendirme yapıldıktan sonra tedavi planı belirlenir ve uygulanmaya başlanır. Ebeveynler olarak çocuğunuzun tik ve takıntılara sahip olduğunu gözlemliyorsanız Adel Danışmanlık ekibimize başvurabilirsiniz. Profesyonel psikiyatrist kadromuz sizlere yardımcı olacaktır.

Doğru tedavi yöntemi ve yaklaşım tedavi aşamasında büyük rol oynar. Çocuğunuzun tedaviye olan yönelimi de önem taşımaktadır. Takıntı ve tikler konusunda detaylı bilgi almak, seanslar ile ilgili sorularınızı iletmek için lütfen bizleri arayın.