İlişki Koçluğu Nedir?
Etkili Bir Birliktelikte İlişki Koçluğunun Önemi Nedir?

İlişki koçluğu; partneriniz, aileniz ya da çevreniz ile iletişim ve ilişkiniz bazında bakış açınızı yönlendirmenizi sağlayan destek alanıdır. İlişki koçu desteğinde çevreniz dahilinde tüm ilişkilerinizi 360 derece olarak değerlendirebilmeyi ve daha doğru birliktelikler sürdürmeyi öğrenebilirsiniz.
 İlişki Koçuluğu Nedir? Yaşantımız gereği iletişim kaçınılmaz gerçeğimizdir. Etkili bir iletişim ve davranış süreci yürütebilmek aynı zamanda iyi ilişkiler kurabilmemizi sağlamaktadır. Böylelikle yakın bir çevre edinebilmekte ve mutlu bir yaşam sürdürebilmekteyiz. Fakat hayatın her alanında çeşitli aksilikler meydana gelebilmekte. Çevre ya da bireysel ilişkilerde iletişim ve ilişki sorunları yaşanabilmektedir. İş hayatında, özel hayatta karşılaşılan olumsuz durumlar bizi ya da çevremizdeki bireyleri olumsuz iletişime sürükleyebilmektedir.

Bu durum aslında ilişki yönetim becerisi ile de yakından alakalıdır. Arkadaşlarınız ya da yaşam partneriniz ile ilişki yönetim süreciniz birbiriniz ile uyumlu davranış kalıplarınızla doğru orantılıdır. Fakat 360 derece bakış açısına odaklanabilmek bu anlamda sizleri daha olgun yapacaktır.  Eğer ilişkinizde sorunlar yaşıyorsanız, partnerinizle davranışsal kalıplarınız daha negatif durumlar ile karşı karşıya kalmanızı sağlıyorsa uzman ilişki koçu yardımı alabilirsiniz. İlişki koçluğu desteği sorunlarınızı değerlendirerek bu sorunları en etkili şekilde çözümlemenize yardımcı olacaktır.

Tüm bireylerin ilişki ya da davranış bazında kuvvetli ya da zayıf tarafları vardır. Burada önemli olan nokta karşılıklı ilişkilerinizde bu yönlerinizin bilincinde hareket edebilmektir. İlişki koçu partneriniz ya da sosyal çevreniz ile daha verimli iletişim sağlayabilmenizi, kendinizi daha sağlıklı hissedebilmenizi ve ilişki yönetiminde etkili davranışlar sergileyebilmenizi sağlamaktadır. Bu nedenle ilişki koçluğu alanında profesyonel bir destek, kötü giden birlikteliğinizi mutlu hale getirebilmektedir. Mutlu yaşamak, iyi iletişim kurmak, çevre ile uyum gibi noktalar iyi bir yaşam için büyük önem taşımaktadır.

İlişkide empatik davranamamak, tek yönlü düşünmek, öfke krizleri, sorunu sadece bir tarafa yükleme isteği genelde kötü sonuçlar doğurmaktadır. Bu noktada sorunun bir bütün olarak görmek ve birlikte aşılması gerektiğini düşünmek, ortak bilincini yaratabilmek, biz düşüncesini aşılamak ve empati kurabilmek önemlidir. Bu noktada destek akmak isterseniz Adel Danışmanlık merkezi olarak bizlere başvurabilirsiniz. İlişki koçluğu alanında uzman ilişki koçu ekip arkadaşlarımız sizlere yardımcı olacaktır. Adel Danışmanlık olarak karşılaşmış olduğunuz tüm problemlerinize en doğru çözüm planını oluşturabilmek ve daha huzurlu bir yaşam sürmenizi sağlamak adına sizlerleyiz.