Demans - Bunama Belirtileri

Demans nedir? Demans kelime anlamı olarak bunamayı ifade etmektedir. Demans hastalığı zihinsel becerilerin hastalık nedeniyle zayıflaması sonucu oluşmaktadır. Unutkanlık başta bulunmak ile birlikte, yönelim konularında yaşanan yetersizlikler, kişilik ve davranış değişimleri dil, beceri ve bağımsızlığı yitirme demans hastalığı belirtileri içerisinde en yaygın olarak görülen türlerdir. Genellikle 50 yaş ve üzerinde sıklıkla seyreden bir hastalık olan demans hastalığın da, demans ve kronik psikiyatrik hastalıkları bulunanlar, kronik depresyon yaşayanlar, beyin damar hastalığı risk faktörleri taşıyan bireyler ve kronik kafa travması geçirenler bireyler risk altındadır.

Demans Bunama NedirUnutkanlık her bireyin yaşayabileceği bir durumdur. Fakat demans hastalığı belirtileri dahilinde birey normal bir unutkanlık yaşamaz. Bilinmesi en gerekli olan durumlarda unutma yaşayan hastalar olayları algılama sürecinde de zorluk çeker. Bireyler hastalıkla karşılaştıkları süre zamanda genellikle yakın geçmişi hatırlamakta sorun yaşarlar.

Yaşam biçimi, kişisel özellikler ve ileri yaş demans hastalığının oluşum nedenleri içerisindedir. Eğer aile içerisinde bu hastalığı yaşayan kişiler mevcutsa hastalık ile karşı karşıya kalma riski daha yüksektir.

Genellikle iletilen sorulardan birisi de Alzheimer ve demans hastalığının aynı olup olmadığıdır. Alzheimer bir demans çeşididir. Alzheimer hastalığı beyin hücrelerinin kontrol işlevi ile ilişkindir. Demans diğer anlamı ile zihin yitirilmesi problemi; kronik beyin damar hastalığına bağlı demans, alkolik demans, depresif demans, infeksiyonlara bağlı demans vb türlere sahiptir.

Demans hastalığı tedavisi bulunan bir hastalıktır. Teşhis net olarak konulduktan sonra demans terapisi ile hastalık iyileştirilebilir.  Demans hastalığı belirtileri kişilerde depresyon, asabiyet, üzüntü olarak görülebilir. Bu sebeple belirtileri hafifletmeye veya iyileştirmeye yönelik tedavi uygulanmaktadır. Fakat profesyonel destek hastalığın belirtilerinin hafifletilmesi ve yaşam kalitesi adına önem taşır.

Bu konuda desteğe ihtiyaç duyuyorsanız, doğru bir tedavi planı ile doğru şekilde ilerlemeyi hedefliyorsanız Adel Danışmanlık Merkezi olarak bizlere başvurabilirsiniz. Hastalığınız hakkında bilinçlenmek yapılacak olan ilk önemli aşamadır. Demans nedir? Sorusunu ve tüm ayrıntıları ile yanıtlarını bilirseniz problemin size dönüşleri hakkında daha bilinçli şekilde davranabilirsiniz. Demans hastalığı tedavisi ve demans terapisi süreci ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak adına iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Adel Danışmanlık ekibi olarak yaşadığınız tüm bu zorlu süreçte sizlere destek olmaya ve tedavinizi en profesyonel şekilde yürütmeye hazırız. Daima yanınızdayız.