Sosyal Fobi Nedir?Sosyal Fobi Nasıl Oluşur?


Sosyal fobi; diğer bir ismi ile sosyal anksiyete, girilen sosyal ortamlarda başka bireyler tarafından olumsuz değerlendirilme hissinin ağır şekilde yaşanmasınız. Sosyal fobisi bulunan kişiler genellikle topluluk içerisine girmekten çekinirler. Çünkü eleştirilmekten ya da hakkında kötü yorum yapılmasından kaygı duyarlar. Bu nedenle sosyal bir çevreye sahip olamazlar.
  İyi ilişkiler kurmak, mutlu olunabilecek bir çevreye sahip olmak, bireylerle etkili şekilde iletişim sağlayabilmek ve kendinizi anlatabilmek mutlu olmak ile birlikte mutlu yaşamanın gerektirdikleridir. Fakat yukarıda da tanımladığımız gibi bazı bireyler kaygı ve korkularından ötürü bu konularda sorun yaşayabilmektedir. Sosyal fobi ilerledikçe bireye zarar veren bir problemdir.

Sosyal fobide genellikle rastlanan problemler; bireyler ile iletişim kuramama, topluluk içerisinde konuşamamak, kendini yanlış anlatmaktan korkmak, yeni bireyler ile tanışma konusunda sıkıntı yaşamak, topluluk içerisinde yemek yiyememek, iş ortamında yüksek mevkili kişiler ile konuşamamak şeklinde gözlemlenmektedir. Aynı zamanda bu durumlara maruz kaldıklarında oluşan kızarma, terleme gibi durumları karşılarındakinin görmesinden kaygı duyarlar.
Sosyal fobisi bulunan kişiler bu duruma maruz kalmaktansa çevre edinmemeyi ve gerekmedikçe iletişim kurmamayı tercih ederler. Oysaki son derece önem arz eden bir problemdir. Sosyal fobi probleminin tedavisi mevcuttur. Sosyal anksiyete genellikle 18-25 yaş aralığında gözlenir. Bu dönemde genç bireyler çevreden korkarlar. Bireyler ya da bireylerin ebeveynleri durumu fark ettiklerinde mutlaka bir danışmandan yardım almalıdır.

Sosyal fobi nasıl yenilir?

Sorusunun yanıtı uzmanlar tarafından verilecek profesyonel bir destektir. Bu nedenle tedavi süreci önemlidir. Sosyal fobi testi ve diğer teknikler ile bireyi problemi ölçülmekte ve buna göre bir tedavi planı oluşturulmaktadır. Bilişsel davranışçı terapi yöntemi ile birey sorunlarından arındırılmaktadır. Bununla birlikte sosyal fobi ilerlemişlik durumuna göre ilaçla tedavi de uygulanabilmektedir. Kişinin bakış açısı ve tedaviye isteklilik durumu tedavi sürecini etkileyen önemli bir faktördür. Bu nedenle uzman danışanlar öncelikle bireyi tedavisine adapte eder.

Eğer sizlerde sosyal fobi tedavisi konusunda yardım almak istiyorsanız Adel Danışmanlık merkezi olarak sizlere yardımcı olmaya hazırız.