Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu


Yetişkin dikkat eksikliği ve hiperaktivite, öğrenmeyi bozan ve düşünme yoğunluğu oluşturmaya engel olan bir sağlık sorunudur. Yetişkinler üzerinde sıklıkla görülmekle birlikte çocuklarda da gözlenme etkisi büyüktür.  Bu problem ile karşı karşıya olan bireyler dikkatlerini bir nokta üzerinde yoğunlaştırmakta güçlük yaşarlar. Bunun nedeni  durumları önemli ya da önemsiz olarak ayırt edememeleridir. 
 
Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite BozukluğuYetişkinlerde dikkat eksikliği; iş temposuna yoğunlaşamama, kolayca dikkat dağılması, kolay hata yapma,  verilen görev ve etkinlikleri düzenli kontrol etmekte zorlanma, unutkanlık, yarım kalan işler gibi sorunlar meydana getirmektedir. Yetişkin dikkat eksikliği ve hiperaktivite aynı zamanda bireyde sürekli hareket etme, fazla konuşma, aynı alanda uzun süre oturamama, en ve ayakların sürekli hareket ettirilmesi gibi problemler de oluşturur. 

Hiperaktive bireyler onlara yöneltilen sorulara karşılık beklemeden yanıt verirler. Belirli bir durumda sıra ya da diğer bekleme durumlarında sabredemezler. İnsanlar konuşurken müdahale ederler. Davranışlarının sonucunu bilmeden hareket ederler. Bu durum yetişkin dikkat eksikliği ve hiperaktivite sürecinde çok daha zordur. Sosyal çevre ve yaşam zorlaşır.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite 3 ayrı şekilde görülmektedir. Bunlardan birincisi dikkat eksikliğinin baskın olduğu tiptir. Dikkat eksikliği belirtileri ön plandadır. Aşırı hareketlilik ve konuşma  söz konusu değildir.

İkincisi aşırı hareketlilik durumunun ve dürtüselliğin önde olduğu tiptir. Bu durumda aşırı hareketlilik ve dürtüsellik belirgindir. Dikkat eksikliği belirtileri mevcuttur fakat önemsenecek boyut taşımaz.

Yetişkin dikkat eksikliği ve hiperaktivite durumunda görülen üçüncü tip ise birleşik tiptir. Hem dikkat eksikliği, hem de aşırı hareketlilik – dürtüsellik belirtileri yoğun olarak yaşanır. Günümüzde yetişkinlerde dikkat eksikliği ve hiperaktive hususunda en fazla görülen tip birleşik tiptir.

Yetişkin hiperaktivite tedavisi bulunan bir sorundur. Bunun için profesonel şekilde destek alabilirsiniz. Ancak doğru yönlendirme ve tedavi süreci önemlidir. Bu konuda Adel Danışmanlık olarak bizlere başvurabilirsiniz. Uzman ekibimiz sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır. Yaşadığınız psikolojik/ psikiyatrik sorunlar karşısında tek değilsiniz. Adel Danışmanlık merkezimiz sizlere yardımcı olmak adına her daim sizlerle!