​Kuruntu Hastalığı (Yaygın Anksiyete Bozukluğu)


Kuruntu hastalığı ya da tıp dilindeki ismi ile yaygın anksiyete bozukluğu, farklı büyüklüklerde gözlenen bir grup problemi ifade eder. Kuruntu yapmak genel olarak stresli yaşamdan ötürü oluşabildiği gibi aynı zamanda genetik hastalıklar nedeni ile de meydana gelebilmektedir. Günümüzde henüz kuruntu hastalığının net oluşum nedeni belirlenememiştir.  Fakat kalıtsal faktörlerin oluşuma yön verme hususunda etkili olduğu kabul edilmektedir.

Hepimiz yaşamımızda kaygı ve korku duygusu ile karşı karşıya kalırız. Yeterli miktarda kaygı duygusu fazlasıyla olağandır. Bizlere tehlikeye karşı önlem alma ve koruma yetisi kazandırır. Fakat bedenimizde bulunan yoğun kaygı ilerlediğinde durum zor bir hal alır. Kişiler günlük yaşamlarını sürdüremez hale gelebilirler.
 

Anksiyete Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?


Anksiyete bozukluğunun hem bedensel hem de ruhsal olarak farklı belirtileri oluşur. Bedensel belirtiler içerisinde genellikle terleme, kalp çarpıntısı, nefes alamama hissi, boğulma ve ağız kuruluğu yer alır. Ruhsal belirtiler de ise sinirlilik, stres, aşırı endişe, performans düşüklüğü, konsantrasyon ve huzursuzluk gibi belirtiler hakimdir. Ancak netlik kazanmak ve sağlıklı ilerlemek adına mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.
 

Kuruntu Yapmaktan Nasıl Kurtulurum?


Kuruntu hastalığı yani anksiyete bozukluğu tedavi edilebilen bir sağlık problemidir. Bir uzman desteği alarak anksiyete hastalığınızı iyileştirebilirsiniz. Bunun için profesyonel bir danışmanlık merkezine başvurabilirsiniz. Adel Danışmanlık olarak yıllardır edindiğimiz çalışma tecrübelerimiz ile kafada kurmak yani kuruntu hastalığına profesyonel danışmanlık sağlamaktayız.


Yaygın anksiyete bozukluğu ile ilgili bilgi almak, seans sürecini ve detayları öğrenmek için iletişim sayfamızı ziyaret edebiliriniz. Adel ekibi olarak karşılaştığınız tüm zor süreçlerde yanınızdayız.