Öfke kontrol bozukluğu nedir?


Öfke Kontrol Bozukluğu Nedir?

Öfke, karşılaşılmasından mutlu olunmayan durumlarda gösterilen bir tepkidir. Birinin size istemediğiniz şekilde davranması, haksızlık yapması, hakaret içeren kelimeler sarf etmesi, trafik sorunu, sizi yeterince anlamadığını düşünen ebeveynleriniz ve daha birçok faktör öfkelenmenize sebep olan noktalar içerisindedir. Öfke de sevgi kadar doğal ve gösterilmesi gereken bir duygudur. Ancak boyutunu kontrol etmek büyük önem teşkil eder. Öfkesel tepkilerimiz başta kendimizi ve ardından tüm çevremizi etkilediği için iletim şekli doğru yapılmalıdır.
 
Doğru iletilmeyen tepkiler öfke kontrol problemi olarak isimlendirilir. Karşılaştığımız ve öfkelendiğimiz bir durumda vücudumuzda neler değişir biliyor musunuz? Öfkelendiğimizde kan kalp atışlarımız hızlanmaya ve kan basıncımız artmaya başlar. Bununla birlikte düzensiz şekilde nefes almaya başlarız.
 
Öfke kontrol problemi oluşum nedenleri
 
Öfke kontrol problemi çocukluktan oluşan ve yaş ilerlemeye başladıkça kendini gösteren bir problemdir. Beyinde ön bölgenin işlevleri sonucu yaşanmaktadır. Çocuklukta görülen yanlış davranışlar ve etkisinde kalının durumlar öfke kontrol problemi oluşum nedenleri içerisinde en belirgin olandır. Bununla birlikte öfke kontrol bozukluğu bulunan bireylerde serotonin hormonu salgılama problemleri bulunmaktadır. Kişi kendini sürekli gergin hissedebilir.
 

Öfke kontrolü nasıl yapılır?

 
Öfke kontrolü ilk süreçte kendinize ileteceğiniz telkinler ile daha sakin olarak atlatılabilir. Ancak bu durum eski zamanlardan gelen ve etkilenilen durumlar karşısında yaşanan bir problem olduğu için profesyonel bir destek alınmalıdır. Öfke kontrolü tedavisi ile bireyler yaşadıkları durumlar karşısında daha bilinçli ve kontrollü tepki iletmeye öğrenebilmektedir.
 
Öfke kontrolü tedavisi nasıl bir süreci işler?
 
Öfke kontrolü, tanı konulduktan sonra tedavi için işlem sağlanabilen bir problemdir. Tanı oluşturmak için genellikle psikiyatrist desteği alınır. Bireyin hangi durumlara tepki gösterdiği ve bu tepkileri ne kadar süredir sergilediği konusunda seanslar yapılır. Ardından tanı konulur. Öfke kontrolü tedavisi ile birey daha verimli ve sosyal bir yaşam sürer.
 
Eğer sizler de öfke kontrol problemi yaşıyorsanız ve uzman bir destek alanı için araştırma içerisinde iseniz Adel Danışmanlık olarak bizlere başvurabilirsiniz. Öfke kontrolü tedavisi adına profesyonel çalışma arkadaşlarımız sizlere yardımcı olacaktır.