Panik Atak Nedir, Terapi Süreci Nasıl İşler?


Panik atak nedir; diğer bir ismi ile panik bozukluk; beklenmedik anlarda gelen endişe bütünüdür. Bu anlarda bireyler sürekli olarak yükselen bir endişe bombardımanı ile karşılaşırlar. O süreçte öleceklerini ya da başlarına kötü bir şey geleceğini düşünürler. Panik atak yani panik bozukluk, genellikle çeşitli psikolojik hastalıklar ile birlikte görülmektedir. Nöbetler halinde yaşanan sorun ile birlikte kişi korkuya kapılır ve ne yapacağını bilemez. Bayılacağını ve kötü bir hale düşeceğini düşünür.  Panik Atak Nedir, Panik atak terapisi

Genel olarak incelendiğinde ruhsal ya da fiziksel birçok problem panik atak oluşumuna yol açabilmektedir. Korku, aslında yaşamsal faaliyetleri sürdürebilmemiz adına gereklidir. Fakat panik bozukluk yaşayan kişiler korkuyu ağır bir şiddet ile yaşadıkları için kendilerine karşı kontrol sağlayamazlar. Bu da onları zor bir duruma düşürür. Panik atak problemi için yapılması gerekli şey hemen profesyonel destek ile tedavi olmaktır. Çünkü panik atak sağlıklı bir yaşam sürdürmeyi zorlaştıran bir sorundur.
 
Panik Atak (Panik Bozukluk) Belirtileri Nelerdir?
 
Panik atağın birçok belirtisi bulunur. Ancak birazdan sıralayacağımız belirtilerin herhangi birinin bir bireyde bulunması panik atak sorunu yaşadığı anlamına gelmez. En az 4 maddenin bireyde gözlemlenmesi gerekir. Bu maddeler size profesyonel destek alma yönelimi sağlayan maddelerdir. Panik atak tanısı bu konuda uzman psikiyatristler gerçekleştirmektedir.
 
-Terleme
-Ani ve yoğun bir panik duygusu ile karşılaşma
-Kalp çarpıntısı oluşumu
-Nefes darlığı hissetme
-Boğuluyormuş gibi hissederek korkuya kapılmak
-Karın ağrısı
-Mide bulantısı
-Kontrolü kaybetmiş gibi hissetmek
-Ölmekten korkmak
-Vücutta beliren ürperme ve uyuşma hissi
-Baş dönmesi
-Kalp atışlarının şiddetli şekilde hissedilmesi
 
Panik atak terapisi nedir?
 
Panik atak terapisi; bu sağlık problemini aşabilmek adına yapılan bir terapi çeşididir. Bu terapi uzman kişiler tarafından yapılmaktadır. Ancak doğru tedavi ile soruna çözüm oluşturulacağı için terapi öncesi bir araştırma yapmanız doğru olacaktır.
 
Panik Atak Terapisi Adel Danışmanlık Merkezi
 
Panik atak (panik bozukluk) problemi yaşıyorsanız ya da yaşadığınızı hissediyorsanız Adel Danışmanlık merkezimize başvurabilir ve eğer sorun mevcut ise profesyonel kadromuz ile gerçekleştirilen panik atak terapisi desteğimiz ile doğru bir tedavi sürecine başlayabilirsiniz.