Makaleler / Videolar

Yoğun alışveriş isteğinin altında yatan nedenler nedir? Hızlı ve fazla tüketim gerçekte hangi ihtiyacımızı karşılıyor? Reklam ve pazarlama insan psikolojisi üzerinde nasıl etkiler yaratıyor? (Seyretmek için resme tıklayınız)

Büyük umutlarla başlayan ilişkiler vardır. Bir de bu ilişkilerin hazin sonu. Bazen ilişkinin içinde nefessiz kaldığımızı düşünürüz. Boğulma hissi can havliyle ilişkiden kaçmaya, onu bırakmak için bahaneler aramaya iter bizleri. Peki ne oluyor da ilişkileri bu denli tüketebiliyoruz. İlişkilerde sık yapılan hatalar arasında partneri ya istediğimiz hale dönüş...(devamını okumak için resme tıklayınız)

İlişkilerde Duygusal Çıkmazlar...

Uzman Psikolog Zeynep Kaya

İyi bir ilişki, duygularımızı ifade etmemize, hatalar yapmamıza, farklı deneyimler yaşamamıza olanak tanır ve bizi geliştirir. Fakat bazen ilişkiler de, tıpkı insanlar gibi yoldan çıkar. Tekrar yoluna girmesinin tek yolu da iletişime açık olmaktır. Bağlanma teorisi bize aşık olduğumuz kişinin hayattaki sığınağımız olduğunu gösterir. Aslında ilişkide...(devamını okumak için resme tıklayınız)

Çift terapisi kültürü ülkemize 80 li yıllardan itibaren yerleşmeye başlamış son yıllarda üzerinde ciddi araştırmalar yapılan bir bilim dalı haline gelmiştir. Peki ne oluyor da çiftler bir terapiste gitmeye karar veriyor ya da bunu düşünüyor? Çiftler terapiye başvurduklarında mutsuz ve ilişkiye dair umutsuzluk içinde olurlar. Davranış paterni haline gelen...(devamını okumak için resme tıklayınız)

Ayrılık Sonrası Yaraları Sarmak

Uzman Psikolog Zeynep Kaya

Ayrılık hayatımızın her alanında karşımıza çıkan bir olgudur. Romantik ilişkiden ayrılma, işten ayrılma, okuldan ayrılma… Bununla nasıl başa çıktığımız ise hayat kalitemizi fazlasıyla etkiler. Sağlıklı ayrılma her iki tarafında hayatına kaldığı yerden devam etmesine olanak tanır. Sağlıksız ayrılma ise tarafları öfkeye ve partneri cezalandırmaya yönelik bir...(devamını okumak için resme tıklayınız)

Okulda Ayrılma Anksiyetesi Yaşayan Çocuklar İçin Ailelere Öneriler

Psikolog/Aile Danışmanı Ayçin Ekmekçi Özgür

Okula ilk adımı atarken çocuğun yaşadığı kaygılar bazen anne-babaların yanlış tutumları ile daha çok pekişebiliyor. Peki, Eğitim -Öğretim hayatına başlayacak çocuklarınızı okula nasıl hazırlayabilirsiniz? Okulun ilk haftasından sonra hala annesi ya da babasından ayrılamayan çocuğunuza ebeveyni olarak nasıl yaklaşabilirsiniz? Özellikle öz güven eksikliği...(devamını okumak için resme tıklayınız)

Vajinismus Terapisi

Uzm. Klinik Psikolog Nilgün Hasan Dereköy

Vajinismus sorunu yaşayan pek çok çift bu sorunu yaşayanın sadece kendileri olduğunu ve bunun bir çözümü olmadığını düşünür. Halbuki vajinismus toplumda sık karşılaşılan cinsel işlev bozukluğudur. Araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de her 10 kadından 1’inde vajinismus görülmektedir. Vajinismus çözümsüz değildir ve tedavisi olan bir cinsel işlev bozukluğudur..(devamını okumak için resme tıklayınız)

Yaşadıklarınız Mobbing Olabilir mi???

Psikiyatrist Uzm. Dr. Zengibar Özarslan

Mobbing psikolojik bir tacizdir. Duygusal şiddet, psikolojik terör, düşmanca saldırganlık ve zorbalık ile kişiyi yıldırma politikasıdır. Bireye kötü muamele ile yani olumsuz hareket, söz, davranış ve tutumla psikolojik olarak sıkıntı stres yaratıp kasıtlı, yıpratıcı, saldırgan davranış gösterilmesidir. Mobbing yapan kişi yada kurumun amacı üstünlük kurmak... (devamını okumak için resme tıklayınız)

Kuşkusuz, internet günümüzde en önemli bilgi kaynağı olarak gücünü korumakta. Örneğin, her aklımıza takılan soruyu-bilgiyi çok kısa sürede internet ortamında netleştirip çözüme ulaşabiliyoruz. Bu şekilde internet akıllı kullanımlarda size ışık tutar fakat kullanım süreniz aşırıya kaçarsa git gide sizi esiri haline getirebilir. İşte bu noktada tehlike... (devamını okumak için resme tıklayınız)

Ergenlik Dönemindeki Çocuğunuzla İletişim Kurabilme Yolları...

Psikolog/Aile Danışmanı Ayçin Ekmekçi Özgür

Evin içinde sizinle güç savaşına giren bir genç mi var? Sevgi dolu yetiştirdiğiniz çocuğunuza artık ulaşamadığınızı mı düşünüyorsunuz? Her zaman size ihtiyaç duyan çocuğunuz için şimdiki öncelik arkadaşları mı? Başına gelecek tehlikelere karşı çocuğunuzu uyarmaya çalıştığınızda her şeyin farkında olduğunu mu iddia ediyor? (devamını okumak için resme tıklayınız)