Makaleler / Videolar

Psikiyatrist Uzm. Dr. Zengibar Özarslan, Şenay Akay ve Dt. Doğan Bircan'ın sunduğu Sağlık Zamanı adlı canlı yayın programında EMDR Terapisi ve kullanıldığı hastalıklar hakkında bilgi veriyor... EMDR Terapisi Nasıl Uygulanır? EMDR Hangi Hastalıklarda Kullanılır? Sosyal Fobi, Panik Atak, Travma, Kaygı, Takıntı Tedavilerinde EMDR Nasıl Uygulanır? (Seyretmek için resme tıklayınız)

Çocuk Disiplininde 15 Altın Kural

Uzman Psikolog Cangül Tokmaktepe

Çocuk disiplininde önemli noktalardan ilki, anne-babanın çocuklarını sevdiğini ona hissettirmeleridir. Bu sevgi hiç bir koşula bağlı olmamalıdır. Eğer ebeveynler çocuğun başarısı ya da başarısızlıklarına bağlı olarak çocuğu severse, çocuk sürekli anne babasının gözüne girmeye ve onların sevgisini kazanmaya çalışacaktır...(devamını okumak için resme tıklayınız)

Bütünsel Sağlık Farkındalığı...

Uzman Psikolog Derya Leblebicioğlu

Sağlık denildiğinde akla ilk fiziksel iyi olma hali geliyor olsa bile, bu konuda insanın bir bütün olarak algılanması gerekmektedir. Yani sadece bedensel rahatsızlıklara değil, ruhsal ve duygusal rahatsızlıklara da aynı derecede önem vermek gerekmektedir. Bütünsel sağlığımızı kontrol edebileceğimiz, ipuçları edinebileceğimiz ana noktalar vardır...(devamını okumak için resme tıklayınız)

Öfke ile Derdimiz Nedir?

Uzman Psikolog Derya Leblebicioğlu

Örneğin, biri trafikte sürekli gerginse, kalabalık yerlerde başkasına tahammül edemiyorsa, herkesin kendisini yanlış anladığını veya anlamadığını düşünüyorsa, vücudunda rahatsızlıklar, gerginlikler hissediyorsa, konuşurken sesi hep yüksek çıkıyorsa, genelde keyifsiz hissediyorsa ve sebepsiz başka sıkıntılar da hissediyorsa, konuşurken sesi...(devamını okumak için resme tıklayınız)

Her “Depresyon” Depresyon mudur???

Uzman Psikolog Derya Leblebicioğlu

Depresyon” artık insanların morali bozuk olduğunda, keyifsiz olduğunda, işler birazcık yolunda gitmediğinde kullanmayı tercih ettiği terim olarak karşımıza çıkmaktadır. Aslında ciddi bir psikiyatrik bozukluğu ifade ederken günümüzde neredeyse herkesin sahip olduğunu iddia ettiği bir durum haline geldi. Hatta bazen insanların kendilerini tanımlama biçimi...(devamını okumak için resme tıklayınız)

Çocuk ve Ergenlerde Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB)

Psikiyatrist Uzman Dr. Zengibar Özarslan

TSSB’ si olan çocuk ve ergenler olayı hatırlatan duygu, düşünce ve davranışlardan bilinçli olarak kaçmaya başladıkça sosyal çekilme görülebilir ve okul başarısını düşürecek kadar etkin hale gelebilir. Daha önce başarılı olduğu aktivitelerde düşme, yeni aktivite kazanmada isteksizlik ve girici, rahatsız edici düşüncelerle uğraşı sonucu aşırı öfkeli...(devamını okumak için resme tıklayınız)

EMDR Terapisi ile Depresyon Artık Kaderiniz Değil...

Uzm. Klinik Psikolog Nilgün Hasan Dereköy

Depresyon; kişinin enerjisinin düşüklüğü, sürekli yorgunluk, önceden keyif alınan tüm aktivite ve hobilere karşı ilgisizlik ve isteksizlik, hiç bir şeye konsantre olamama, unutkanlıklar, uyku problemleri (çok uyumak ya da uykuya bir türlü dalamama), iştah problemleri, sosyal çevreden uzaklaşma, cinsel isteksizlikler gibi sorunlar yaşaması... (devamını okumak için resme tıklayınız)

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite (DEHB) tanı konulup tedavi edilinceye kadar hem çocuğa hem ailesine hem de okulda arkadaşları ve öğretmenlerine zor zamanlar yaşatan biyolojik ve genetik kökenli bir durumdur. DEHB tedavisindeki altın kural işbirliğidir. Yani çocuğun işlevsel olduğu her alanda onu iyi gözlemleyip onun kaynaklarını kullanarak...(devamını okumak için resme tıklayınız)

Hiperaktivite Nedir?

Psikiyatrist Uzm. Dr. Zengibar Özarslan

Hiperaktivite serüveni nerdeyse anne karnındayken başlar. Ultrason görüntülerinde sürekli dönen, tam poz verecek iken hareketlenen bebek, tekmelemeler ile anneye zor anlar yaşatır. Doğduktan sonra zor uyuma, çok ağlama, zor yatışma sık görülür. Yürümeye başlayınca motor takılmış gibi oradan oraya koşuşturan, koltuk, masa, sandalye tepesinde dolanan... (devamını okumak için resme tıklayınız)

Obezite Nedir?

Uzm. Klinik Psikolog Nilgün Hasan Dereköy

Duygusal yeme davranışında kişiyi yemeye yönlendiren şey aslında “açlık” değil, “baş edilemeyen olumsuz duygulardır”. Açlık aşamalı gelişen, midede hissedilen bir duyumdur ve bekleyebilir. Fakat duygusal yeme atağı aniden gelişen ve özelliklede ağızda, “bir şeyler yeme isteği” olarak beliren ertelenemeyen... (devamını okumak için resme tıklayınız)