Makaleler / Videolar

Dikkat Eksikliği Nedir, Ne Değildir?

Psikiyatrist Uzm. Dr. Zengibar Özarslan

Dikkat eksikliğinde planlama yapamama çok sık görülür. Sürekli bir ders programı çıkarma ama daha ilk günlerinde uygulayamama vardır. Anne babalar artık ders yaptırmaktan çok ders programıyla uğraşmaktan bıkmışlardır. "Bu sefer kesin uyacağım", “Bu ay hepsini toparlayacağım”, “Artık eskisi gibi olmayacak” sözleri hep boşa çıkmıştır. Tabi ki burada... (devamını okumak için resme tıklayınız)

Sağlı Sollu Mobbing!

Öğrenci&Kariyer Koçu Eda Özbay

Çalışma yaşamında mobbing kavramı ile ilgili büyük bir yanlış anlaşılma var ki o da bunun çoğunlukla yukarıdan aşağı olduğu. Yani toplumda sadece yöneticilerin mobbing yapabilme kapasitesine sahip olduğu yanılsaması var. Ancak mağdura bu müstesna davranış modelini, eş düzey çalıştığı kişi ya da kişiler hatta astları bile uyguluyor olabilir... (devamını okumak için resme tıklayınız)

EMDR ve Travma Tedavisi

Kaynak: EMDR İle Işık Hızında Duygusal İyileşme, 2001

Konuşma terapisi -ister psikanaliz, ister aile terapisi, ister bilişsel terapi, isterse de davranış değiştirme terapisi biçiminde olsun- insan sistemine, mantığın ve düşüncenin merkezi olan beynin kortikal bölümü aracılığıyla girer. Ama travma duygusal beyni (ki konuşarak ulaşmak zordur), alt beyni ve bedeni (konuşarak ulaşmak imkansızdır)derinden etkiler...(devamını okumak için resme tıklayınız)

EMDR Terapisinin Dayandığı Temeller

Kaynak: EMDR İle Işık Hızında Duygusal İyileşme, 2001

Beynin iki bölümden oluştuğunu, sağ tarafın duyguları ve yaratıcılığı; sol tarafınsa bilişsel düşünmeyi kontrol ettiğini mutlaka duymuşsunuzdur. Bu son derece basitleştirilmiş bir anlatım çünkü beynin parçalarının tümü birbiriyle devamlı etkileşim içindedir. Beynin içindeki bağlantı sistemi nöronlardan ve snapsislerden oluşan karmaşık bir sistemdir... (devamını okumak için resme tıklayınız)

​Genellikle kendi duygu, düşünce ve davranışlarımızın sorumluluğunu almakta en çok zorlandığımız durumlar, bizim için önemli insanların bizden istedikleri ve bekledikleri ile bizim istek ve ihtiyaçlarımızın birbirine uymadığı durumlardır. Bazı kişiler böyle durumlarda kendi sorumluluklarını üstlenerek, bu istek ve beklentilerinin yerine... (devamını okumak için resme tıklayınız)

Damla Kendini Tamamlayınca Damlar...

Öğrenci&Kariyer Koçu Eda Özbay

Yağmur sırası camdaki damlanın evrimini düşündünüz mü hiç ya da kapalı musluktan bin bir çabayla kopup yoluna devam isteğini takdir ettiniz mi? Hayatlarımızla ne kadar çok ortak yanı olduğunu fark ettiniz mi? Damlamak için biriktirmek gerek, yaşantıları, öğretileri, acıları, kahrolmaları, gülüşleri, sebep oluşları, hisleri, özlemleri, kavuşmaları… (devamını okumak için resme tıklayınız)

Gerçek Hasta Hikayesi İle Panik Atak'ta EMDR Terapisi

Psikiyatrist Uzm. Dr. Zengibar Özarslan

İki ay önce gece boğuluyorum hissiyle pencereden başımı dışarı çıkarıp, nefes almaya çalıştım, kalbim yerinden çıkacakmış gibi çarpmaya başladı. Geçmeyince acile gittim. Hava verdiler ama zor sakinleştim. Astımın var mı dediler yok deyince yine de bir göğüs hastalıklarına görün dediler ama korktuğum içindir deyip vazgeçtim muayeneden... (devamını okumak için resme tıklayınız)

Meğer “İttifaklar” da Çocuklar Ölürmüş...

Öğrenci&Kariyer Koçu Eda Özbay

Çocuk aklımla düşündüklerim geliyor bazen aklıma… 9–10 yaşlarındaydım sanırım. Nedense kafama “barış”ı takmıştım. Galiba o dönem yaşanan Körfez Savaşı’nın etkisi vardı. Akvaryumumuzdaki siyah çöpçü balığının adı bile Saddam olmuştu ki o zamana kadar o balık benim için, kitabı okuyanlar bilir, özgürlük peşindeki Küçük Kara Balık’tı...(devamını okumak için resme tıklayınız)

Sosyal Fobi'nin EMDR İle Tedavisi

Psikolog Hasan AKALIN

“Herkesten farklıyım, acayibim. Bazen kendimi zavallı ve geri zekalı gibi hissediyorum. Sosyal ortamlarda “ya bir şey sorarlarsa”, “uygun cevabı veremez, aptalca bir şey söylersem” , “ya donakalırsam” diye ödüm kopuyor. Hemen ardından ellerim titriyor, yüzüm kızarıyor, kalbim yerinden fırlayacakmış gibi çarpıyor. Büyük ihtimalle de diğer insanlar... (devamını okumak için resme tıklayınız)

Erken Boşalma Tedavisinde EMDR Terapisi

Psikiyatrist Uzm. Dr. Zengibar Özarslan

Erken boşalma ile ilgili tanımlamaların hemen hepsinde farklı süreler verilmektedir. Aslında erken boşalmadan kasıt boşalmanın kontrol edilemediği istemsiz, denetimsiz boşalma olarak söylenebilir. Cinsel ilişkinin ön sevişme zamanı dahil, cinsel hazza maruz kalan, zihinsel ve bedensel uyaranların etkisinde, orgazm tetiklenme anını kaçırma ile istemsiz... (devamını okumak için resme tıklayınız)