Makaleler / Videolar

Sertleşme Bozukluğunda EMDR Tedavisi

Psikiyatrist Uzm. Dr. Zengibar Özarslan

Cinsel sertleşme sorunu erkek cinsel işlev bozuklukları içerisinde sık görülmesine rağmen iktidarsızlık adı altında ki etiketten dolayı beklenenden daha az yardım istenilen bir sağlık başvurusudur. Sertleşme bozukluğu halk arasında daha çok psikolojik olduğu düşünülse de sıklıkla yaş, diyabet, damar hastalıkları gibi birçok sebebin sonucu olarak... (devamını okumak için resme tıklayınız)

Doğru Değerlendirme İle Performansı 360’la Çarpabilirsiniz…

İnsan Kaynakları Danışmanı - Öğrenci&Kariyer Koçu Eda Özbay

Bir dönem oldukça popüler olan ancak sonrasında yanlış uygulamalar nedeniyle içi boşaltılan bir değerlendirme sistemidir 360 derece performans değerlendirme sistemi. Aslında uygulama şekli ve amacı ile gayet sağlam temelleri olan masum 360... (devamını okumak için resme tıklayınız)

Vajinismus'un EMDR İle Tedavisi

Psikiyatrist Uzm. Dr. Zengibar Özarslan

Korku ve endişe, çözümlenmemiş olumsuz anıların bedene hükmetmesiyle gelişir. Beynin bilgi işleme bölgesinin devre dışı kalması ile korku-kaygı merkezinin aktif olup savunma olarak adrenalinin yükselmesi, “savaş ya da savuş” ilkel savunma mekanizmalarının bedensel karşılığı olarak tüm vücutta kasılma, terleme, titreme, çarpıntı, nefes darlığı... (devamını okumak için resme tıklayınız)

Cinsel Terapi Neden ve Ne Zaman Gereklidir?

Psikiyatrist Uzm. Dr. Zengibar Özarslan

Cinsellik denince sadece cinsel birleşme değil; duygusal, dokunsal, iletişimsel, paylaşım, aşk ve yakınlaşma akla gelir. Cinsel ilişki her iki kişinin arzusu ve isteğiyle, zorlama olmadan yaşanması gerekir. Sağlıklı cinsel ilişki özgürce yaşanan, yakınlaştıran, mutlu hissettiren... (devamını okumak için resme tıklayınız)

İş Hayatının Tekrar Eden Sorusu

Öğrenci&Kariyer Koçu Eda Özbay

En az kaç defa o adamın/kadının nasıl olur da sizin gibi birinin yöneticisi olabildiğini düşündünüz? Acaba hangi başarılarla o mevkiye geldi? Neden öyle biri o görevde ama siz değilsiniz? Şapkanızı önünüze almaya hazırsanız; temelde iki ana nedeni olduğunu söyleyebilirim... (devamını okumak için resme tıklayınız)

Sosyal Fobi Nedir?

Uzm. Psikolog Reyhan Algül

Sosyal fobi; başkaları tarafından izlenme ve değerlendirilme korkusudur. Basit bir utangaçlıktan, toplum içine çıkamamaya kadar uzanan bir perspektifte görülebilir. Normalde insanlar bazı durumlarda utanç yaşarlar ama bu geçici bir durumdur. Oysa sosyal fobiklerde... (devamını okumak için resme tıklayınız)

Erkekler ve Depresyon

Uzm. Psikolog Reyhan Algül

Depresyon açısından baktığımızda kadınlarda ve erkeklerde depresyona girme oranları nedir? Farklılık gösteriyor mu? Depresyon eskiden sanki bir kadın hastalığı gibi görülmekteydi. Oysa erkeklerde kadınlar gibi depresyona girmektedirler. Eldeki verilere baktığımızda kadınların erkeklere oranla daha fazla... (devamını okumak için resme tıklayınız)

Sınav Kaygısı

Uzm. Klinik Psikolog Nilgün Hasan Dereköy

Kaygı, şaşırmak, sevinmek, üzülmek, meraklanmak kadar doğal bir duygudur ve hatta bunlardan daha önemlidir. Çünkü, kaygı bizler için yaşamsal bir önem taşır. Kaygı sayesinde hayatımızı devam ettirecek çözümler aramaya güdülenerek, riskli durumlardan korunuruz. Ancak kaygı duygusunun olmaması, motivasyonun kaybına ve riskli... (devamını okumak için resme tıklayınız)

Öfke ve Öfke Kontrolü

Uzm. Klinik Psikolog Nilgün Hasan Dereköy

Öfke; hayatımızın bir parçasıdır ve uygun ifade edildiğinde son derece doğal ve sağlıklı bir duygudur. Hatta kişinin uyarılmasını sağlayarak koruyucu ve harekete geçmesini sağlayıcı bir işlevi vardır. Ayrıca kişinin sınırlarını koruyabilmesi için de gereklidir. Ancak öfke kendimize, çevremize ve ilişkilerimize zarar verecek... (devamını okumak için resme tıklayınız)

Anksiyete (Kaygı)

Uzm. Klinik Psikolog Nilgün Hasan Dereköy

Kaygı; sıkıntı, huzursuzluk, kötü bir şey olacakmış endişesi ve fiziksel belirtilerin de eşlik ettiği yoğun korku hali olarak tanımlanabilir. Kaygı; insanın hayatını tehdit eden olaylar karşısında doğal olarak hissedilen ve tehlikelerden korunmak için önlem alınmasını sağlayan, insanın hayatta kalması için oldukça önemli, doğal bir duygu durumudur... (devamını okumak için resme tıklayınız)