Travmatik yaşantılar içerisinde doğal afetler, savaşlar, terör, trafik kazaları, cinsel istismar ya da fiziksel, duygusal şiddet sayılabilir. Travmatik olaylarla baş etme mekanizması herkes için aynı olmadığı gibi kişinin yapısal özelliği de travmaya verdiği tepkiyi farklı kılar.

Travma sonrası o anı tekrar yaşıyor gibi olmak ve bunu hatırlatıcı durum ve duygulardan kaçmak kişinin hayat kalitesini ve ilişkilerini olumsuz etkiler.

Bedensel olarak görülen belirtiler çarpıntı, titreme, kasılma, nefes alma güçlüğü, kendine yabancılaşma ya da çevreyi olduğundan farklı yaşama gibi olabilmektedir.

Kabuslar, uyumakta zorlanmalar, gün içinde gergin kaygılı olmak, dalgınlık, unutkanlık ve sürekli olayın parça parça görsel ve işitsel hatırlanıp akıldan çıkarmaya çalışmak travmanın nekadar örseleyici olduğunun göstergesidir.

Adel Danışmanlık Merkezi'nde travma terapisi ile işlenmemiş şok bilgi akışının olduğu anların tıkandığı, kilitli kaldığı merkezlerden uygun terapi yöntemiyle tekrardan işlenip travmayla vedalaşma sağlanır.
 

Travma Sonrası Stres Bozukluğu Nedir?

 


Travma sonrası stres bozukluğu, yaşanan acı kayıp, kaza ya da doğal afetler üzücü ve atlatılması güç olayların ardından normal yaşama geçememek ve olanları unutamamak sonucu ortaya çıkan bir psikolojik problemdir.

Travma Sonrası Stres BozukluğuYaşanan ciddi bir sağlık sorunu ya da acı bir kayıp bireyleri uzun zaman boyunca etkileyebilir ve travmalar yaşamasına neden olabilir. Fakat çoğumuz belirli bir sürecin ardından iyileşme gösterir. Bazı kişiler ise travmatik durumların etkilerinden üzerinden çok zaman geçse dahi kurtulamaz. Karşılaşılan üzücü durumdan ötürü aşırı stres ve kaygı duymaya başlar. Bu durum travma sonrası stres bozukluğu yani TSSB olarak adlandırılmaktadır.

Yaşanan travma sonrası etkiler bireylerde farklı şekilde gözlenir. Bazı bireyler ilerleyen süreçte anormal tepki verilmesi gereken durumlara normal tepkiler verirken bazı bireyler bu durumun tam aksini yaşarlar. Travma sonrası stres bozukluğu durumunda verilen ve gösterilen tepkiler 4 ayrı şekilde gözlenir.


1- Fiziksel Tepkiler

Oluşan psikolojik problem sonrası bireylerde kalp atışında hızlanma, hızlı nefes alıp verme, terleme, gerginlik, uyku hali oluşumu gibi belirtiler oluşmaktadır.

2-Duygusal Tepkiler

Travmatik olayın sonrasında korku, şaşkınlık, şok, öfke patlaması, duygusal kitlenme ve bunun gibi birçok belirti meydana gelebilir. Bu durum yaşanan olayın sonrasındaki ilk 14 gün normal olarak karşılanmaktadır. Fakat bu sürecin ardından duygusal karmaşa hala devam ediyorsa psikolojik destek gerektirir.

3-Bilişsel Tepkiler

Travma sonrası stres bozukluğu bilişsel belirtilerinde uzun süren şaşkınlık, dağınıklık, hafıza kaybı ve düşünce de yönsüzlük bulunur.

4- Toplumsal Davranış Tepkileri

Çeşitli travmatik durumlar karşısında travma sonrası stres bozukluğu yaşayan bireyler çevreden korkma, içe kapanma, güven sorunu, ön yargılı davranma gibi problemler ile karşılaşırlar ve çevrelerine karşı tepkileri değişir.

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz travma sonrası etkileri 2 hafta gibi bir süreç sonrasında da etkisini devam ettiriyorsa profesyonel destek almak izlenecek en doğru yol olacaktır.  Stres bozukluğu sorunu erken tedavi ile daha kolay çözüme kavuşturulabilecek bir problemdir. Peki stres bozukluğu tedavisi ne şekilde gerçekleştirilmektedir?

Stres bozukluğu tedavisi profesyoneller tarafından gerçekleştirilen bir süreçtir. Öncelikle belirtiler ışığında sorun net olarak saptanmaktadır. Ardından çeşitli bilişsel ve durum dahilinde ilaç tedavileri ile izlenecek en doğru yol belirlenmektedir. Bu süreçte hasta olumlu düşünce alanına yönlendirilerek tedaviye uyumlu bir yapı oluşturulmaktadır. Eğer sizlerde travma sonrası stres bozukluğu problemi ile karşı karşıya iseniz Adel Danışmanlık olarak uzman ekibimiz ile sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.